Jak na bolestivou menstruaci?

Jak na bolestivou menstruaci?


Za vším stojí hormony
Menstruační krev z těla odchází kanálem děložního čípku, který se právě působením hormonů rozšiřuje, což způsobuje právě onu nezaměnitelnou bolest v podbřišku. Je prokazatelný fakt, že ženy, které těmito bolestmi trpí, mají právě v tomto období zcela odlišnou hladinu určitých hormonů než ty, které bolesti nepociťují.
A pokud jde o hormony, není bez zajímavosti ani to, že žena hormonálně „dospívá“ až po prvním porodu, takže jisté procento žen pak už těmito problémy netrpí. Také hormonální antikoncepce může v tomto směru pomoci, je ale samozřejmě na zvážení každé z nás, zda je v tomto případě ochotna přijmout i všechna rizika spojená s jejím užíváním.
mladá žena s hrnkem.jpg
Co s tím?
První volbou by měla být v případě bolestivé menstruace návštěva lékaře-gynekologa. Intenzivní bolesti už dávno nejsou považovány za nutné zlo, které musíme přežít, jako tomu bylo v dřívějších dobách. Je proto na místě požádat o pomoc, i proto, aby se vyšetřením vyloučila možná onemocnění.
Pokud se rozhodnete čelit bolestem volně prodejnými léky z lékárny, je třeba je nasadit včas a nečekat, až bolesti nastoupí v plné síle. Doporučuje se začít už několik dní před očekávanou menstruací a pokračovat až do začátku krvácení.
květ na pupíku.jpg
Alternativní možnosti
Pokud jste ale zvyklá obracet se spíš na přírodní medicínu, i tady existuje několik osvědčených možností:
·         Teplo a klid– bolesti zhoršuje stres, ideální je proto uložit se v klidu třeba k oblíbenému filmu s termoforem či elektrickou dečkou na břiše. Upřímně si přiznejme, že takové řešení není vždy možné, snažíme se proto alespoň co možná zvolnit a dopřát si alespoň teplou sprchu.
·         Bylinkové čaje– na trhu je množství čajových směsí, které mohou od bolestí ulevit, většinou obsahují kontryhel a meduňku.
·         Pupalkový olej– mnoho žen na něj nedá dopustit, lze ho užívat i ve formě tabletek.
·         Odlehčený a vyvážený jídelníček– správné fungování střev je i tady základ a ulehčí už tak napjatému, nafouklému břichu. Z toho důvodu je také třeba omezit cukr.
·         Uvolňující cvičení– špičkou je jóga či břišní tanec, důležité je cvičit i v období před menstruací. Během bolestivého krvácení někdy pomohou pouhé pomalé, hluboké nádechy „do břicha“.
rozrušená žena.jpg
·         Homeopatika– při pečlivém vyšetření u homeopata vám tento lékař nabídne řešení šité takříkajíc na míru a pokud se budete držet jeho rad, lze bolesti výrazně omezit.
·         Pitný režim – nedejte se zmást tím, že jste v období svých dnů zavodněná, dostatečný příjem tekutin je velmi důležitý. Ideální je čistá, neperlivá voda, do které lze přidat několik plátků okurky – získá zajímavou příchuť a navíc tato nenápadná zelenina pomáhá odvodnění.