Co nepatří do kočičích misek
Našim kočičkám bychom mohli nevhodným složením stravy, kterou jim předkládáme, dost ublížit. Všichni „kočičí páníčci“ musí myslet na to, že naše kamarádky jsou masožravými šelmami a jejich stravu tomu přizpůsobit. Potřebují v krmné dávce cca 90 % živočišných surovin! Stravu takového složení, jako máme my lidé, by dlouhodobě ve zdraví nepřežily.
Jídlo si pečlivě vybírají
Říká se „mlsný kocour“. Kočky nejsou mlsné, jen si předkládané jídlo pečlivě testují a vybírají takové, co je pro ně zdravé. Ve stravě jsou značně konzervativní. Když si nějakou oblíbí, není dobré s jejich jídelníčkem experimentovat. Nemají rády časté změny potravy a reagují na ně citlivě. Vyvolávají u nich průjmy. Lepší je zůstat u toho, co jim vyhovuje. Mají citlivé chuťové receptory. Zkoumají u potravy nejen jemné chuťové odstíny, ale také teplotu. Ta by měla být co nejblíže teplotě čerstvě ulovené kořisti. To je přirozená strava šelmy. Nikdy jim nedáváme příliš studené jídlo rovnou z ledničky!
Co jim nejvíce škodí
Kočičí organismus neumí některé složky lidské stravy trávit, některé jsou pro něj dokonce toxické již v malých dávkách. Na co si tedy dát pozor a z kočičího jídelníčku škrtnout? Je to cukr, mléko, sůl, moc tuku a alkohol.
Přirozená strava koček neobsahuje cukr a škrob. Číči ani sladkou chuť nerozeznají, nemají na to potřebné receptory. Mléko většina koček nesnáší právě kvůli mléčnému cukru – laktóze. Mají po něm průjmy. Když bychom je krmili sacharidovou stravou, hrozilo by jim poškození srdce a zraku. Příliš mnoho tuku zase působí záněty slinivky břišní. Sůl zase způsobuje (ostatně jako u lidí) zvýšenou hladinu sodíku a zátěž pro ledviny. Tělo se pak dostatečně nezbaví odpadních látek. Pozor na uzeniny! Jsou příliš tučné i příliš slané! Alkohol škodí kočkám stejně jako lidem. Ovšem kočky nemají v těle enzymy potřebné k jeho odbourávání. Je pro ně toxický už v malých dávkách! Působí zvracení, kolapsy a bezvědomí. Ochutnávky alkoholu kočičkám vůbec nepodáváme. I kdyby na večírku loudily sebevíc!