Menstruační kalíšek – produkt, který ženám ušetří peněženku i životní prostředí
Kalíšek je malý pomocník vytvořený z lékařského silikonu. Podobně jako vložky nebo tampony zachytává menstruační krev. Jediný rozdíl je v tom, že se zavádí dovnitř a je znovupoužitelný. Výrobce uvádí životnost jednoho kalíšku na dobu 10 let. Tedy při řádné péči by žena za celý svůj život využila pouze 4 kusy! To je totální investice asi 2 000 korun. Ženu, která používá výhradně tampony, vyjde stejný cyklus o asi 55 000 korun dráž – tedy neuvěřitelných 57 000 korun. (Výpočet zahrnuje výměnu každých 6 hodin a 5denní cyklus po dobu 40 let.)
Kalíšku se nemusí bát nezkušené dívky, ani mámy. Většinou jsou ve více provedeních nebo velikostech, dle toho, zda už žena rodila nebo ne. Na rozdíl od tamponu může sloužit 10 až 12 hodin a nemusíte si tak dělat hlavu z toho, kde a jak jej vylévat. Je nutné se naučit, jak ho zavádět a vytahovat. Každá žena by si měla zvolit skládací metodu, která ji vyhovuje. Je také možné použít lubrikační gely, ale postačí i trocha kokosového oleje. Po zavedení se kalíšek rozvine, a pokud ne, můžete přidělat další dírky. Pokud cítíte, že vám kalíšek nesedí, zkuste si podřepnout, většinou na své místo „zapadne“.
Snad nejlepší je vytahovat kalíšek ve sprše nebo ve vlastní koupelně s neomezenou přístupností k umyvadlu. V průběhu dne může zajet trochu hlouběji (v závislosti na poloze čípku při menstruaci), a proto pokud na něj nemůžeme dosáhnout, je opět lepší si dřepnout a vytlačit ho za použití vnitřního svalstva.
O kalíšek je samozřejmě nutné se starat. Po každém ukončení cyklu jej vyvařte v hrnci (ale existují i nádoby do mikrovlnné trouby), a to alespoň po dobu 15 minut, abychom zamezili množení bakterií. Na trhu se také vyskytují rozlišné čistící prostředky, ale v zásadě můžete použít kterékoli jemné mýdlo, kterým kalíšek umyjete pokaždé, když ho vyléváte.