Instalatér vám poradí, čím a jak vytápět dům
Kdo z vás se rozhodl opustit výhody bytových domů a centrálního vytápění a postavil se na vlastní nohy, možná si uvědomil, že lze bydlením ve vlastním domě snížit náklady na vytápění výrazným způsobem. Jde o to, vědět, jak postupovat, čemu dát přednost a čemu se spíše raději vyhnout.
Dřeva se ekonomický a politický vývoj příliš netýká
Budete-i listovat Internetem, možná narazíte na tabulku porovnání cen za topné suroviny. Vzájemné cenové poměry se u jednotlivých položek příliš neliší, i když se samotné ceny neustále mění. Nejhůř je na tom vytápění přímotopy či elektrokotlem, ceny elektřiny i v budoucnu budou pravděpodobně stoupat, a velmi podobné je to i se zemním plynem. Nejlépe jsou na tom hnědé a černé uhlí a palivové dřevo.
Dřevo je ve srovnání s uhlím mnohem příjemnější při manipulaci i uskladňování a i díky jeho nízké ceně se na tento způsob vytápění soustředí velké množství zájemců. Dřevo lze spalovat např. ve zplyňovacím kotli a napájet teplem soustavu radiátorů, anebo lze sáhnout po velmi oblíbených krbových kamnech či krbu s výměníkem.
Výměník lze zapojit jak přes radiátory, tak i propojit s topením v podlaze. U podlahového vytápění je ovšem k dispozici vyšší tepelný komfort a v zásadě i jistá úspora topných zdrojů. Máte-li dotazy odborného i laického charakteru na podlahová topení a jejich výhody vůči jiným řešením, můžete oslovit instalatéra, který se jimi zabývá. Častou obavou některých lidí může být závada podlahového topení, domnívají se, že je vždy nutné odebrat krytinu a rozrušit beton po celé ploše místnosti, ale tak tomu není. Existují detektory úniků vody, jimiž lze přesně najít problematické místo a zasáhnout pouze tam.
Můžete pak i nadále využívat stávající systém a plně pocítit komfort tepla od nohou, které se šíří do místnosti rovnoměrnějším způsobem, než u vyhřátých radiátorů.