K čemu vám poslouží zeolit
Zeolit je minerál s výjimečnými vlastnostmi, které si zaslouží naši pozornost. Jeho původ sahá až do období druhohor, kdy na planetě Zemi docházelo k mohutným vulkanickým erupcím, a dopadající sopečný prach na hladinu oceánů vytvářel zárodky dnešního Zeolitu. Uvnitř minerálu se nachází velmi drobné dutinky, které vznikaly unikajícím kyslíkem při chladnutí sopečné lávy, a zároveň díky svému mimořádnému složení je Zeolit vhodným kandidátem zejména pro filtrační účely. Kde všude lze jeho mimořádné filtrační schopnosti využít?
Akvaristika – tento minerál velmi dobře znají akvaristé. Je součástí filtračních zařízení a dokáže nádrže zbavit většiny nežádoucích nečistot. Zeolit má také výjimečnou schopnost na sebe vázat amoniak, který představuje zejména pro akvarijní ryby smrtelné nebezpečí.
Bazény – schopnost vázat amoniak využijete i u vnitřních či venkovních bazénů. A pochopitelně nejen to, zeolit perfektně filtruje jak prostřednictvím vnitřních dutinek, tak i vnějšími ostrými hranami jednotlivých zrnek. Zrnka zeolitu se drtí do frakcí, které se shodují s běžným filtračním křemičitým pískem, tedy nejčastěji o velikosti 0,6 až 1,2 mm.
Domácí botník – filtrační schopnost tohoto nerostu se netýká výhradně tekutin, ale i plynného prostředí. Velmi dobře pohlcuje zejména zápach organického původu, tedy například z plísní či hniloby. Zároveň zachytává i odér z obuvi a z použitých ponožek či silonových punčoch, který někdy dokáže být velmi pronikavý. Zeolit můžete umístit do koše na prádlo anebo do botníku, případně jej nasypat přímo do stélky obuvi. Není pak zapotřebí žádných chemických a pro zdraví nebezpečných deodorantů.
Odpadkový koš – podobně, jako do botníku, můžete minerál vysypat i do odpadkového koše či do jeho bezprostřední blízkosti. Oceníte to zejména v létě, kdy se vlivem vyšších teplot ovzduší šíří nepříjemné pachy v domácnosti rychleji.